F I N D I K T Ü C C A R I M

Lütfen Bekleyiniz

Bugün Düzce'de Fındık Fiyatları Ne Kadar?

En düşük kilo alış fiyatı 19,95 ₺ (bir önceki gün 20,55 ₺), en yüksek ise 24,06 ₺ (bir önceki gün 24,36 ₺) seviyelerindeydi. Ortalama Düzce fındık alış fiyatı ise 22,01 ₺'dir.

Düzce Son 30 Gün Fındık Fiyat Geçmişi

Düzce Fındık Fiyatları

Üretimi zor ve bir o kadar da masraflı olan fındığın, büyük üretim merkezlerinden birisi de Türkiye’dir. Dünya fındık ihtiyacının büyük bölümünü karşılayan Türkiye, fındık üretiminde oldukça başarılı ve verimli topraklara sahip olmakla birlikte üretimini büyük çoğunluğunu Karadeniz bölgesinde yapmaktadır. Üretimin yoğun olduğu bu bölgede, en yoğun üretim alanlarından biriyse Düzce ilidir.

Bölgenin en aktif fındık üretim yerlerinden birisi olan Düzce’de, her yıl büyük miktarlarda fındık üretimi yapılmakta ve üretimi yapılan fındıklar yurt dışına ihraç edilmektedir. Bu yüzden bölge ülke ekonomisi açısından da oldukça önemli bir konuma sahip olmakta, yapılan üretim devlet tarafından da destek görmektedir. Bu doğrultuda Düzce fındık fiyatları da değişkenlik göstermekte, dönem içi yapılan hasat ve devlet desteğine bağlı olarak fiyatlarda değişimler yaşanabilmektedir.

Genel Fındık Fiyatları

Düzce ili genelinde üretimi yapılan fındığın kilogram fiyatı yıl içerisinde TMO tarafından belirlenmekte; fakat serbest piyasa dahilinde sıklıkla fiyat değişimleri yaşanmaktadır. Yaşanan fiyat değişimleri genellikle dönemin şartlarına bağlı olmakta, farklı koşullarda fiyatları etkilemektedir.

Düzce’nin genel fındık fiyatları ise, diğer illere nazaran oldukça uygundur. Çünkü şehrin üretim miktarı daha fazla, talep miktarı ise nispeten düşüktür. Bu da bölgenin fiyat açısından avantajlı bir hal almasını ve tercih edilirliğini artırmaktadır.

Eğer siz de fındık alıcısıysanız ve fındık satın almak için uygun fiyatlı bir yer arıyorsanız, Düzce ili genelindeki fiyatları takip edebilirsiniz. Yapacağınız fındık fiyatı takibi ile uygun fiyat aralığını yakalayabilir ve çok daha düşük maliyetler ile mal satın alabilirsiniz.

Fiyatlardaki Değişimlerin Nedenleri

Bölge genelinde yapılan fındık üretimi, yıllık arz/talep dengesine göre ve politik durumlara göre fiyatlandırılmaktadır. Bu yüzden her yıl çiftçilere sabit satış fiyatları verilmekte ve resmi alıcılar için bu fiyatlar uygulanmaktadır. Fakat serbest piyasa fiyatları sıklıkla değişkenlik göstermekte ve fiyatlarda dalgalanmalar yaşanabilmektedir.

Her üretim bölgesi için ayrı fiyatlandırmaların uygulandığı fındık piyasasında, Düzce ili için de özel bir fiyatlandırma uygulanmaktadır. Uygulanan bu fiyat tarifesi, belirli periyot aralıklarında güncellenmekte ve fiyatlar bu doğrultuda değişkenlik göstermektedir. Fiyatların değişimindeki en büyük etken ise arz/talep dengesi olmaktadır. Fakat bazı diğer koşullar da bölgenin fındık fiyatları üzerinde etkilidir.

Kolay Fiyat Takibi

Alıcılar için önemli olan noktalardan birisi de fiyat takibidir. Yapılacak doğru bir fiyat takibi ile çok daha uygun maliyetli mal alınabilir ve çok daha yüksek kar düzeylerine ulaşılabilir. Bu yüzden ciddi fındık alıcılarının piyasayı takip etmesi ve fiyatları detaylı olarak incelemesi gerekir.